Congratulations to all participants! 

To consult all race results go to : https://www.sportstats.ca/

Saturday February 16th 2019

51 KM CLASSIC SWIX RESULTS

Men 

  • 1rst Position
Andy Shield (Gatineau, QC, CAN) 2:35:57.8
  • 2nd Position
Dominique Moncion Groulx (Gatineau, QC, CAN) 2:36 :37.3
  • 3nd Position
Olivier Hamel (Lévis, QC, CAN) 2:36 :37.6

Women

  • 1rst Position
Megan McTavish (Chelsea, QC, CAN) 3:16:56.7
  • 2nd Position
Sara Graves (Stowe, VT, USA) 3 :22 :28.7
  • 3nd Position
Myriam Grenier-Lévesque (Val-d’Or, QC, CAN) 3 :30 :01.1

27 KM CLASSIC OTTO’S BMW / SUBARU RESULTS

 Men

  • 1rst Position
Luc Campbell (Gatineau, QC, CAN) 1:37:37.5
  • 2nd Position
Yanik Leduc (Gatineau, QC, CAN) 1:39:20.7
  • 3nd Position
Michel Labrie (Montreal, QC, CAN) 1 :40 :10.2

Women

  • 1rst Position
Joann Hanowski (Underhill Center, VT, USA) 1:49:23.1
  • 2nd Position
Coralie Beauchamp (Montreal, QC, CAN) 1 :54:21.0
  • 3nd Position
Christa Ramonat (Ottawa, ON, CAN) 1:58:04.0

15 KM CLASSIC AUCLAIR RESULTS

Men 

  • 1rst Position
Benjamin Croteau (Cantley, QC, CAN) 48 :06.4
  • 2nd Position
William Bérubé (Québec, QC, CAN) 48:11.3
  • 3nd Position
Mathieu Pelletier (Boisbriand, QC, CAN) 48 :46.6

 Women

  • 1rst Position
Chris Huet (Caledon East, ON, CAN) 1:02:10.2
  • 2nd Position
Camille Lamothe (St-Mathieu, QC, CAN) 1:02:27.3
  • 3nd Position
Sophie Amyot (Québec, QC, CAN) 1 :08 :46.4

 5 KM CLASSIC PHYSIO AVANTAGE PLUS RESULTS

Men 

  • 1rst Position
Mark Maclachcan (Atlanta, GA, USA) 16:39.0
  • 2nd Position
Brennan Nobles (Saranac Lake NY) 17 :40.1
  • 3nd Position
William Pack (Amos, QC, CAN) 19:32.0

Women

  • 1rst Position
Sara Walter (Pittsford, NY, USA) 18:30.0
  • 2nd Position
Fanny Beliveau (Amos, QC, CAN) 19:02.0
  • 3nd Position
Florence Gélinas (Saint-Mathieu-d’Harricana, QC, CAN) 19 :38.5

Sunday February 17th

51 KM CHELSEA AND LA PÊCHE FREE TECHNIQUE

Men

  • 1rst Position
Andy Shields (Gatineau, QC, CAN) 2:17:20.4
  • 2nd Position
Francis Izquierdo-Bernier (Saint-Adolphe d’Howard, QC, CAN) 2:17:21.4
  • 3nd Position
David Grégoire (Saint-Ferréol-les-Neiges, QC, CAN) 2:20:31.9

Women 

  • 1rst Position
Elizabeth Izzo (Lake Placid, NY, USA) 2:45:50.2
  • 2nd Position
Shawn Tremblay (Val-d’Or, QC, CAN) 2:45:57.6
  • 3nd Position
Sara Graves (Stowe, VT, USA) 2:54:49.2

 27 KM NATIONAL CAPITAL COMMISSION FREE TECHNIQUE

Men 

  • 1rst Position
Luc Campbell (Gatineau, QC, CAN) 1:23:01.9
  • 2nd Position
Stéphane Martel (Shawinigan, QC, CAN) 1:23:02.5
  • 3nd Position
Dave McMahon (Chelsea, QC, CAN) 1:23:07.6

Women

  • 1rst Position
Myriam Grenier-Lévesque (Val-d’Or, QC, CAN) 1:37:22.9
  • 2nd Position
Claudia Egginger (Mondsee, AT) 1:38 :52.9
  • 3nd Position
Annie Chénard (Montreal, QC, CAN) 1:39:12.7

10 KM MOUNTAIN EQUIPMENT COOP (MEC) FREE TECHNIQUE

Men 

  • 1rst Position
William Bérubé (Gatineau, QC, CAN) 27:45.6
  • 2nd Position
Mathieu Pelletier (Boisbriand, QC, CAN) 29:11.1
  • 3nd Position
Adian Hayden (Saranac Lake, NY, USA) 30:21.6

Women

  • 1rst Position
Tove Halvorsen (Chelsea, QC, CAN) 27:46.5
  • 2nd Position
Jazmine Lavergne (Gatineau, QC, CAN) 31:27.3
  • 3nd Position
Britt  Halvorsen (Chelsea, QC, CAN) 31:57.3

 10 KM SNOWSHOE CANADA SNOWSHOE RACE

Men

  • 1rst Position
Maxime Leboeuf (Gatineau, QC, CAN) 53:55.2
  • 2nd Position
Nikolas Dube-Nakata (Gatineau, QC, CAN) 55:40.6
  • 3nd Position
Dave McMahon (Chelsea, QC, CAN) 55:48.2

Women

  • 1rst Position
Lynda Gingras (Ottawa, ON, CAN) 56:01.4
  • 2nd Position
Mary Thompson (Gatineau, QC, CAN) 59:49.6
  • 3nd Position
Marika Mougeot (Gatineau, QC, CAN) 1:00:38.6

5 KM SNOWSHOE CANADA SNOWSHOE RACE

Men

  • 1rst Position
Olivier Garneau (Lévis, QC, CAN) 23 :11.0
  • 2nd Position
Samuel Fréchette (Chelsea, QC, CAN) 24 :20.2
  • 3nd Position
Eric White (Gatineau, QC, CAN) 25:40.0

Women

  • 1rst Position
Lisa Caissie (Gatineau, QC, CAN) 29 :27.5
  • 2nd Position
Meanne Larochelle (Gainteau, QC, CAN) 33 :40.4
  • 3nd Position
Brianna Hebert (Gatineau, QC, CAN) 35:48.9